تبلیغات
آموزش رانندگی،آموزشگاه رانندگی،آموزش رانندگی به گواهینامه دارها،آموزش رانندگی خصوصی،مربی آموزش رانندگی،آموزش رانندگی ویژه گواهینامه دارانی که نیاز بیشتری به یادگیری رانندگی دارند09191756615،آموزش رانندگی به زنان،آموزشگاه رانندگی درتهران،آموزش رانندگی خصوصی - آموزش رانندگی - آشنایی کامل با کلاج خودرو

کلاچ (Clutch)

کلاچ ( Clutch) (ویدئو)

کلاچ وسیله ای مکانیکی است که برای انتقال نیرو از آن استفاده می شود. این انتقال نیرو در حالت درگیر، از یک قسمت (مولد نیرو) به قسمتی دیگر (دستگاه انتقال نیرو) انجام می شود، اما کلاچ همیشه درگیر نیست و می تواند آزاد باشد. کلاچ ها در هر جایی که کنترل انتقال نیرو و یا حرکت نیاز باشد، کاربرد دارند، چه برای کنترل میزان انتقال نیرو و یا مدت زمان آن. برای مثال، در پیچ گوشتی های الکتریکی میزان نیروی لازمه برای باز کردن پیچ ها توسط کلاچ منتقل می شود و یا در اتومبیل ها کلاچ وظیفه کنترل انتقال نیرو را به چرخ ها دارد.

کلاچ ( Clutch) (ویدئو)

در ساده ترین حالت وظیفه کلاچ اتصال و قطع ارتباط دو شفت در حال چرخش است. در این حالت یکی از شفت ها معمولا به یک موتور متصل است و شفت دوم وظیفه تامین نیروی لازمه برای انجام کارها را به عهده دارد. کلاچ یا درگیر است و یا آزاد؛ در حالت درگیر، دو شفت را در هم متصل می کند و باعث چرخش آن ها با سرعت مساوی و یا چرخش آن ها با سرعت متفاوت می شود. زمانی که کلاچ آزاد است، شفت ها از هم جدا هستند.

کلاچ ( Clutch) (ویدئو)

برای تعویض دنده ها باید باید وسیله ای به طور موقت نیرو را از گیربکس آزاد نماید و پس از تعویض دنده مجددا نیرو را برقرار کند. این وظیفه بر عهده سیستم کلاچ اتومبیل است.برای آزاد کردن کلاچ، کاسه ساچمه آزادکننده (بلبرینگ کلاچ) به وسیله پدال به یک طرف رانده می شود. حرکت کاسه ساچمه آزاد کننده باعث می شود که اهرم آزاد کننده مانع از فشار دادن صفحه فشار شده و فنر ها را تحت فشار قرار دهد. و با این کار درگیری کلاچ از بین رفته و کلاچ آزاد می شود. در فیلم ترجمه و زیرنویس شده زیر توسط مجموعه می توانید، اجزای تشکیل دهنده کلاچ را مشاهده کنید.

Flash version 9,0 or greater is required

You have no flash plugin installed

Click here to download latest version

 

انواع کلاچ


کلاچ های صفحه ای

متداول ترین نوع کلاچ، مدل های صفحه ای هستند که به دلایلی چون سایش کم و هزینه های تعمیر و نگهداری ارزان، استفاده از آن ها بیش از انواع دیگر رایج است.

کلاچ ( Clutch) (ویدئو)

کلاچ های اتوماتیک

این کلاچ ها دارای ساختاری مشابه با کلاچ های عادی بوده و تنها تفاوت موجود این است که در این کلاچ ها نیروی لازم برای آزاد و نیز درگیر شدن کلاچ از خارج اعمال نشده و در خود سیستم وجود دارد.

کلاچ ( Clutch) (ویدئو)

کلاچ هیدرولیک یا پنوماتیک

در این کلاچ که خود نوعی از کلاچ اتوماتیک محسوب می شود، نیروی لازم برای آزاد یا درگیر شدن کلاچ به وسیله فشار هیدرولیک یا فشار گاز تامین می شود.

کلاچ ( Clutch) (ویدئو)

Flash version 9,0 or greater is required

You have no flash plugin installed

Click here to download latest version

تاریخ : جمعه 30 تیر 1396 | 03:03 ق.ظ | نویسنده : رامتین کریمی | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.